In november vorig jaar wandelde ik op het eiland Malta langs de oevers van de Sint-Paul’s Bay naar het Salina Nature reservaat, enkele jaren geleden getransformeerd van zoutwinningshaven tot een unieke verzamelplaats van duizenden meeuwen, sternen en flamingo’s. Maar wellicht was ik te laat? In ieder geval te vroeg.

Het Salina Nature Reservaat wordt beheerd door Birdlife Malta, een in 1962 opgerichte vogelbeschermingsorganisatie. De organisatie werd opgericht in periode dat jagen op en vangen van vogels een van de populairste bezigheden was op Malta.
Anno 2024 beheert de organisatie drie natuurreservaten, waaronder dus het Salina Nature Reservaat, te vinden aan de Sint-Pauls Bay aan de noordkant van het eiland.

Ridders van Sint John
De plek van het reservaat is wel uniek. Het ligt ingeklemd tussen een drukke weg en de flats en hotels van het drukke en toeristische Qawra, onderdeel van de bekendere gemeente Sint-Paul. Op een plek die eeuwenlang werd gebruikt voor zoutwinning en zoutproductie. De eerste zoutpannen van Salina werden in de 16e eeuw gebouwd door de ridders van St. John. En een van de drie herbouwde houten hutten uit de 18e eeuw dient nog altijd als bezoekerscentrum.


Van haven naar natuurreservaat
Met hulp van EU fondsen zoals het Landbouwfonds voor plattelandsontwikkeling werd het voormalige havengebied in de jaren voor en na 2010 getransformeerd tot natuurreservaat van 154.000 vierkante meter. Het reservaat bestaat uit een aantal bassins die met stenen muren en onverharde dijken met elkaar zijn verbonden.


Veel en vooral meeuwen
Langs de voor bezoekers ontoegankelijke bassins staan een aantal kijkhutten met informatie over de vele vogelsoorten die eventueel zijn waar te nemen. Ik schrijf expres eventueel want tijdens mijn bezoek op die middag eind november vorig jaar, zag ik eerlijk gezegd niet heel veel soorten vogels. Vooral meeuwen.
Wellicht was ik te vroeg of te laat of niet op het meest geschikte moment, want het reservaat is vooral een rustplaats voor trekvogels op weg van en naar Afrika richting het noorden van Europa. Lees verder na de foto´s.


Zoutmuseum
Maar hoe dan ook, het reservaat trekt volgens Birdlife Malta dagelijks duizenden meeuwen, reigers, sterns en flamingo’s en was mijn, overigens fraaie, wandeling vanaf Qawra meer dan waard. En zou nu nog meer boeien omdat onlangs bij het reservaat het Salina zoutmuseum is geopend. Een museum over de geschiedenis van de zoutproductie en de cultuur, geschiedenis en natuur van Malta. Lees verder na de foto´s



Iedere donatie is welkom
Voor de vogels was ik wellicht te laat en voor het museum te vroeg. Maar wie nog gaat of is op Malta, raad ik een bezoek aan of wandeling naar het Salina Nature reservaat van harte aan. Het museum is iedere werkdag geopend. Een kaartje kost drie Britse Pond. Het reservaat zelf is gratis te bezoeken. ’’ Maar iedere donatie is welkom’’ aldus Birdlife Malta. Lees hier andere berichten van over de grens.

Categorieën:Stad en land
Ook een aanrader (op het vissersleven in Malta en de subsidies van de EU –> https://www.filmbythesea.nl/voorstellingen/films/4942-luzzu
LikeGeliked door 1 persoon