Bij een ezelsbrug in Amsterdam denk ik altijd aan Piet Koopt Hoge Schoenen. Om de volgorde van de grachten te onthouden. Bij toeval – of juist niet- liep ik kort geleden zomaar en ineens over de echte Amsterdamse Ezelsbrug: de enige Ezelsbrug in Nederland. In goed gezelschap van andere ‘dieren’ bruggen en ontworpen door een echte bruggenbouwer.

Amsterdam telt anno 2025 ruim tweeduizend bruggen en de Ezelsbrug staat officieel geregistreerd als brug nummer 1.904. Een redelijk nieuwe brug dus.
Muntsluis
Amsterdam heeft in 2005 al haar bruggen een nummer gegeven. Brug nummer 1 is de Muntsluis over de Singel.

Vierhonderd jaar geleden telde Amsterdam nauwelijks 50 bruggen. De in de 17e eeuw gebouwde Magere Brug (nr. 242) en de Torensluisbrug zijn de oudste nog bestaande bruggen.
Alsof het zo moest zijn dirigeerde Google mij van het Amsterdamse station Muiderpoort – op weg naar een overleg in het buurtcentrum de Witte Boei- over de Ezelsbrug.

Dirk Sterenberg
De Ezelsbrug werd gebouwd in 1986 en 1987 en is nog redelijk nieuw dus. De architect van de brug is Dirk Sterenberg. Hij leefde van 1921 tot eind 1996 en ontwierp ruim 200 bruggen. Vooral in Amsterdam. Een echte bruggenbouwer dus.
De 11 meter en 85 centimeter brede Ezelsbrug overbrugt de Wittenburgervaart en is niet toegankelijk voor auto’s. Ook vier andere bruggen in de buurt van de Oostelijke Eilanden dragen de naam van dieren. Zoals de Nijlpaardbrug en de Pelikaanbrug.

Onthouden
Voor zover ik kan nagaan is de Ezelsbrug in Amsterdam de enige Ezelsbrug van Nederland. Want een ezel stoot zich niet tweemaal aan dezelfde steen.
Hoe dan ook: wie op zoek is naar een Ezelsbrug: ga naar Amsterdam.

Categorieën:Stad en land